Plastyka powiek górnych
Opadniecie powieki można korygować podczas zabiegu Blepharoplastyki. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru luźnej skory powiek. Zabieg blepharoplastyki poprzedza wizyta kwalifikująca. Omawiane są oczekiwania pacjenta i stan powiek. Lekarz ustala wskazania i przeciwwskazania do zabiegu. Przeciwwskazań nie ma wiele i najczęściej są one względne. Do najważniejszych należą: uczulenia na podawane podczas zabiegu leki i znieczulenie miejscowe, zapalenia okolicy oka, bliznowce. Podczas tej wizyty lekarz również dokładnie omawia zabieg oraz postępowanie pozabiegowe.
Jak wygląda zabieg blepharoplastyki?
W przypadku typowego zabiegu lekarz wykonuje cięcia w bruździe powiekowej czyli w naturalnym załamaniu powieki. Cięcia wychodzą czasem poza kąt zewnętrzny oka, ale są zlokalizowane w obrębie naturalnych zmarszczek tzw. „kurzych łapek”, które nierzadko zostają częściowo lub całkowicie wygładzone. Następnie usuwany jest nadmiar skóry, co pozwala dodatkowo napiąć pozostałą część tkanki.
Podczas zabiegu odtwarzany jest również naturalny załamek powiek – bruzda powiekowa dla naturalnego wyglądu. Cięcia są zszywane przy pomocy bardzo cienkich szwów. Opatrunek po zabiegu zakładany jest tylko na powieki i zdejmowany na drugi dzień. Blepharoplastyka zwykle trwa około jedną godzinę, dokładny czas jest uzależniony od zakresu zabiegu.
Zalecenia po zabiegu
Większość pacjentów powraca do aktywnego życia w ciągu 10 dni po zabiegu. Szwy zdejmowane są po 7-10 dniach. Po zabiegu zaleca się stosowanie maści i żelów wspomagających dobre gojenie się rany. Gojenie przebiega stopniowo, wiec miejsce po zabiegu może wyglądać zmiennie przez kilka miesięcy. Linia cięcia w końcu staje się blada i wtedy najczęściej pozostaje niezauważalna. Makijaż można zakładać najczęściej po ok. 14 dniach. Ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Efekty blepharoplastyki utrzymują się przez wiele lat odmładzając okolice oka i poprawiając wygląd ogólny twarzy. Blepharoplastykę można powtarzać.
Po operacji wskazane są kontrolne badania, w tym kontrola okulistyczna.
Zabiegi blepharoplastyki powinni wykonywać lekarze wyspecjalizowani w chirurgii powiek i okolicy oczu.